10 Ocak 2011 Pazartesi

eyvah çocuğum konuşma bozukluğu mu yaşıyor?

yazdıkça paylaştıkça bazen sıkıntılardan kurtulurmuş inasan..ben de yazmak istedim..minik kuzu 1 aydır bizi endişelendiriyor..bir kekemelik durumu yaşıyoruz...konuşma terapistliği bölümüyle de görüştük..erken dönem kekemelik dediler ve geçmesini beklemekten başka çaremiz yok şu an çünkü çok küçük..
sadece bu olay hiç yokmuş gibi davranıyoruz.. bülbül gibi şakıyan çocuk takılıp kalıyor..onun ağzından kelimeler çıkamadıkça ben kahroluyorum..gizli gizli ağlıyorum sadece..duru çok erken konuşmaya başladı okuyanlar bloğumuzu bilirler..ama 1 aydır zaman zaman cümlenin ilk kelimesini bir türlü çıkaramıyor..

mesela: anne çok susadım su verir misin? diyecek-aaaa-nnn-neee çok susadım su verir misn? diyor..
genelde cümlenin ilk kelimesi ve tek heceli kelimlerde yaşıyoruz durumu..çok uykulu, yorgun yada uykusunu iyi alamadıysa, yeni bir ortama girdiyse bu durumla karşılaşıyoruz.. bazen 5 gün hiç bir şekilde teklemezken dün tüm haftasonunu kekeleyerek geçirdi..konuşma terapisti zamanla geçeceğini işitmede ağız ve damak yapısında problem olmadığını söyledi..bu durum hiç yokmuş gibi davranıyoruz ..yüzünüzde en ufak bir endişe ifadesi olmaması gerekiyor..kesinlikle kelimeyi düzeltmek ya da telkinler yasak..ama gel bir de benim tarafımdan bak olaya..kekemeliğin tam sebebi bilinmiyor..hani filmlerdeki gibi çok büyük korku travma falan da bu tip kekemeliğe yol açmıyormuş..kafamda sürekli neden neden soruları..nerede yanlış yaptık soruları dolanıyor..artık kendisi de fark ediyor ve sinirleniyor..önce sessizce cümleyi söylüyor eğer doğru kekelemeden söylüyorsa bunu tekrar sesli dile getiriyor..bazı uzmanlar çocuk psikoloğuna gitmemizi öneriyor..ne yapacağımı şaşırdım..1 ay daha bekleyip sanırım psikoloğa gideceğiz..27 aylık çocuğa psikolog ne yapacak onu da bilmiyorum..sadece yazmak istedim..bir de durunun arkadaşının annesi durunun kekelediğini fark edince görüşmeyi kesti sanırım bu da canımı çok sıktı..ben aynı şeyi yaparmıydım acaba..belki de haklıdır çocuklar bu dönemde hep birbirlerini taklit eder kadıncağızda etkilenmiştir belki durumdan..ya geçmezse bu durumumuz kreşde falan duruyla dalga geçerse arkadaşları..paranoyaklaşabilirim daha fazla istersem ama ben anneyim ve kontrolü kaybetmemem lazım sanırım..umarım

5 yorum:

Deli Anne dedi ki...

Lütfen endişelenmeyin! Zaannımca geçicidir ve geçici olmasa dahi kolaylıkla düzeltilebilir. Yeğenimde pelteklik vardı, sanırım belli bir yaşa kadar bekletiyorlar.. kendiliğiden geçmesi için.. sizde de sözkonusu sanırım beklemek. 6 yaşında götürdüler bir merkeze ve daha ilk seansta düzeldi. Annesi kekemelerin de aynı hızla düzeldiklerinden bahsetmişti. Ben de küüçükken çok güzel konuşurmuşum, hayret edermiş çevremdekiler.. annemin dediğine bakılırsa nazar değmiş.. ve bir süre sonra geçmiş çok şükür.. Annem okuyup üflettirmiş de:)

Bence bir müddet soğukkanlı bbir biçimde ilglenin.. geçmezse bir merkeze gidin.. eminim çarçabuk düzelir yavrunuz.. sevgiler.

Hande dedi ki...

Canım benim üzülme hiç..İnşallah kolaylıkla düzelir..Sen yine bilinçli ve bilgili bir anne olarak gerekli yere götür ama gönlünü de ferah tut..Öperim ikinizi de..

ELİF dedi ki...

Evrimciğim bence endişelenecek hiçbir şey yok, bizim doktorumuz bahsetmişti(mehmet kuşkuyu bilirsin) böyle durumların olabileceğinden, bence bunu hiç farkettirmeyin ona, internetten araştırdın mı hiç?

dörtmevsim dedi ki...

icinizi ferah tutun, eminim akisinda kuzunuzun konusma akiciligi da duzelecektir. kafanizi cok karistirmadan, bulandirmadan, secici bir bakis acisiyla belli bir doktora gitmekte fayda var bence, yoksa cok fazla fikre maruz kalinca bazen insan daha da endiseleniyor, cocugunuzu en iyi bilen ve gozlemleyen sizler oldugunuza gore uzman kisilere danisirken de gelecek bilgiyi o gozle degerlendirmelisiniz diye dusunuyorum, sonucta cocugunuz icin en iyi olani da siz bilirsiniz. bu guvenle bu duruma mudahele etmekte ve akisi degerlendirmekte fayda var. iciniz ferah olsun. guzel haberlerinizi beklerim. sevgiler....

evrim dedi ki...

herkese çok teşekkür ederim umarım bu olayı en kısa zamanda aşarız..sevgilerimle